Site Info Site Info

Układanie Plan Wydarzeń Konspekt Lekcji

Układanie Plan Wydarzeń Konspekt Lekcji

Znam to. Patrzysz na zadanie: "Ułóż plan wydarzeń", albo gorzej: "Napisz konspekt lekcji" i w głowie robi się... pusto. Brzmi skomplikowanie, prawda? Ale wcale tak nie musi być! Wiem, że możesz czuć się przytłoczony, ale obiecuję, że krok po kroku pokażę Ci, jak to zrobić, żeby przestało Cię to stresować, a zaczęło bawić.

Co to w ogóle jest plan wydarzeń?

Najprościej mówiąc, to szkielet opowieści, filmu, książki, a nawet lekcji. To uporządkowana lista najważniejszych punktów, dzięki której wiadomo, co się dzieje po kolei. Wyobraź sobie, że budujesz dom. Najpierw potrzebujesz planu, żeby wiedzieć, gdzie postawić ściany, gdzie okna, a gdzie drzwi. Plan wydarzeń to taki plan dla Twojej historii.

Jak zacząć?

Zanim zaczniesz pisać, zastanów się dobrze, co chcesz opowiedzieć. O czym jest Twoja historia, książka, film, lekcja?

  • Przeczytaj uważnie tekst, który masz "rozłożyć" na czynniki pierwsze.
  • Wypisz na kartce wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Nie martw się, że coś jest niepotrzebne. Na tym etapie chodzi o zebranie jak najwięcej materiału.
  • Podkreśl najważniejsze momenty. Co popycha akcję do przodu? Co jest kluczowe dla zrozumienia całości?

Przykład: Załóżmy, że mamy bajkę o Czerwonym Kapturku. Nasza kartka może wyglądać tak:

Czerwony Kapturek idzie do babci. W lesie spotyka wilka. Wilk pyta, dokąd idzie. Czerwony Kapturek mówi, że do babci. Wilk biegnie do domu babci i zjada ją. Wilk przebiera się za babcię. Czerwony Kapturek przychodzi do babci. Czerwony Kapturek dziwi się wyglądowi babci. Wilk zjada Czerwonego Kapturka. Przychodzi myśliwy. Myśliwy zabija wilka i wyciąga z niego babcię i Czerwonego Kapturka. Wszyscy żyją długo i szczęśliwie.

Porządkujemy!

Teraz, kiedy mamy już listę, musimy ją uporządkować. Trzeba zdecydować, co jest najważniejsze i w jakiej kolejności to ułożyć. Możesz to zrobić numerując punkty na kartce, albo przepisując je w odpowiedniej kolejności.

Konspekt lekcji wychowania fizycznego z pilki siatkowej - Umiejętności
Konspekt lekcji wychowania fizycznego z pilki siatkowej - Umiejętności

Dla Czerwonego Kapturka, plan wydarzeń mógłby wyglądać tak:

1. Czerwony Kapturek idzie do babci. 2. Spotkanie z wilkiem w lesie. 3. Wilk zjada babcię. 4. Wilk czeka na Czerwonego Kapturka przebrany za babcię. 5. Wilk zjada Czerwonego Kapturka. 6. Przybycie myśliwego. 7. Myśliwy zabija wilka i ratuje babcię i Czerwonego Kapturka.

Widzisz? Już wygląda to bardziej przejrzyście! Możesz też używać krótszych haseł, np.:

Konspekt nauka styl klasyczny - PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA
Konspekt nauka styl klasyczny - PLAN METODYCZNY LEKCJI WYCHOWANIA
1. Wędrówka do babci. 2. Wilk. 3. Zjedzona babcia. 4. Przebrany wilk. 5. Zjedzony Kapturek. 6. Myśliwy. 7. Ratunek.

Konspekt Lekcji – Plan Lekcji w Pigułce

Konspekt lekcji to plan wydarzeń... lekcji! To rozpiska tego, co chcesz zrobić na zajęciach krok po kroku. Zaczyna się podobnie – od zastanowienia się, co chcesz osiągnąć. Jaki jest cel lekcji? Czego uczniowie mają się nauczyć?

Elementy konspektu:

  • Temat lekcji: Oczywiste, ale ważne!
  • Cel lekcji: Co uczniowie będą umieli/wiedzieli po lekcji?
  • Metody pracy: Jak to zrobisz? Burza mózgów? Praca w grupach? Wykład?
  • Formy pracy: Indywidualna, grupowa, zbiorowa?
  • Materiały dydaktyczne: Podręcznik, kartki, mazaki, prezentacja?
  • Przebieg lekcji: To Twój plan wydarzeń!

Przykładowy konspekt (fragment):

Temat: Odmiana czasownika "być" w czasie przeszłym. Cel: Uczeń zna i poprawnie stosuje odmianę czasownika "być" w czasie przeszłym. Metody: Wyjaśnienie, ćwiczenia. Przebieg lekcji: 1. Powtórzenie wiadomości o czasie przeszłym (5 minut). 2. Wyjaśnienie odmiany czasownika "być" (10 minut). 3. Ćwiczenia ustne (15 minut). 4. Ćwiczenia pisemne (15 minut).

Zauważ, że w "Przebiegu lekcji" mamy po prostu kolejne punkty, które mówią nam, co po kolei będziemy robić. Każdy punkt ma też przypisany czas, żebyśmy wiedzieli, ile mniej więcej czasu na niego przeznaczyć.

Kilka dodatkowych rad

  • Nie bój się eksperymentować! Nie ma jednego, idealnego sposobu na pisanie planów wydarzeń czy konspektów. Znajdź swój własny styl.
  • Używaj kolorów! Kolorowe długopisy, zakreślacze – wszystko, co pomoże Ci lepiej zorganizować informacje.
  • Rób przerwy! Jeśli czujesz, że utknąłeś, odejdź od biurka. Zrób sobie herbatę, pospaceruj. Świeże spojrzenie często pomaga.
  • Pamiętaj o celu! Zawsze miej z tyłu głowy, co chcesz osiągnąć, pisząc plan wydarzeń lub konspekt. To pomoże Ci skupić się na najważniejszych rzeczach.

Układanie planu wydarzeń i pisanie konspektów lekcji to umiejętność, którą zdobywa się z czasem. Nie zrażaj się, jeśli na początku idzie Ci to opornie. Praktyka czyni mistrza! Wierzę w Ciebie! Dasz radę!

Gallery

,,Syzyfowe prace" Plan wydarzeń
Konspekt Gry I Zabawy
Plan wydarzeń w kl. IV-VI- karty pracy, scenariusz lekcji, ocenianie
Konspekt-piłka-nożna- prowadzenie piłki - PLAN METODYCZNY LEKCJI
Konspekt Gry I Zabawy
Konspekt-gry-i-zabawy ruchowe w kole - PLAN METODYCZNY LEKCJI